A ketogén diéta olyan magas zsír- és alacsony szénhidrátbevitelen alapuló diéta, amelyet elsősorban az epilepsziás betegek kezelésére fejlesztettek ki, ám nem csak a betegek követik ezt a táplálkozási módot.
Mi is az a ketogén diéta?
Lényege, hogy az alacsony szénhidrátbevitel miatt a glükóz helyett ebben az esetben a ketonok játsszák az „energiahordozó” szerepét. A glikolízis folyamata során a glükóz energiává való átalakítása helyett a zsírokat a máj zsírsavakká és ketonokká bontja. Így jelentős mennyiségű ketontest képződik, a szervezet úgynevezett ketotikus állapotba kerül, és ez hozzájárul epilepsziás rohamok gyakoriságának csökkentéséhez.
A Ketózis a szervezetben akkor alakul ki, amikor a szénhidrátbevitel drasztikusan lecsökken, a szervezet szénhidrát raktárai kiürülnek, és már nincs elég a megfelelő vércukorszint fenntartásához. Ahogy fogy a cukor, az inzulin helyett (ami a cukor szállításáért felelős) glukagon nevű hormon választódik ki. A zsír ketontestekké alakul, és máris van egy nagyszerű, tápláló energiaforrásunk.Hiába a szénhidrát megvonás, a szervezet nem éhezik, mivel nem kell éhségérzetet megélnie. A magas zsírfogyasztás miatt a ketogén diétával magas energia bevitel valósul meg, hiszen tudjuk, hogy a zsíroknak magasabb a kalóriaértéke, mint a szénhidrátoknak.
A ketogén étrend alapszabálya:Naponta maximum 20-30gramm szénhidrátot fogyaszthatsz, mindennel együtt! Alapvetően olyan táplálékokat válogathatsz össze, amelyek 0-4g szénhidrátot tartalmaznak 100grammonként. Ez azért nem egyszerű, de a szalonna jó barátod lesz!
Nyersanyagok a ketogén diétában:
Nagy mennyiségben fogyasztható:
Zsiradékok:
vaj, sertészsír, kacsazsír, libazsír, napraforgó olaj, olívaolaj, tökmagolaj,
Egyéb :
tepertő, olívabogyó, szalonna, füstölt szalonna, mascarpone sajt, tejszín, velő
Mértékkel fogyaszthatók:
Zöldségfélék:
paprika, paradicsom, uborka, saláta, káposztafélék, zöldbab, tök, cukkíni, sóska, spenót
Gyümölcsök:
alma, málna, eper, narancs, citrom, grapefruit
Gabonaalapúak:
abonett, kifli, cérnametélt, gabonapelyhek
Húsfélék:
belsőség, zsíros hal, sertés dagadó, tarja, oldalas, köröm, csülökbőr, szárnyas bőr, kolbász, szalámi, májkrémek
Tej és tejtermékek:
magasabb zsírtartalmú tej, tejföl, ömlesztett sajt, füstölt sajt
Egyéb:
Tojás sárgája
Fogyasztásuk nem ajánlott:
Zöldségfélék:
zöldborsó, burgonya, babfélék, sütőtök
Gyümölcsök:
szilva, banán, körte, dinnyék, naspolya, szőlő, ringló, sárgabarack,
Gyümölcskészítmények:
szörp, levár, dzsem, befőtt
Gabonaalapúak:
kenyér, kalács, briós, zsemle, száraztészták, lisztek
Húsfélék:
sovány sertés, szárnyas, borjú, vad, hal húsa, sonkafélék, felvágottak,
Tej és tejtermékek:
kefir, joghurt, túró, sajtok általában, gyümölcsjoghurt,
Egyéb:
Tojás fehérje
Mi az, amit a diétával elérhetünk?
Tartós fogyást ígér a diéta, ami be is fog következni.
A követői azt állítják, hogy nagyon szépen lehet tőle karcsúsodni, hiába a nagy mennyiségű zsírfogyasztás, hiszen a szervezet egy éhezéshez hasonló állapotba kerül. ( De mégsem éhezik!)
Viszont sajnálatos módon az izomtömeg megtartása és növelése ezzel a módszerrel nagyon nehézkes, tehát meg is van a válasz arra, hogy mondjuk versenydiétaként miért nem alkalmazzák a sportolók.
A nagy teljesítményű súlyzós edzést elfelejthetjük, ha a ketogén diétát választjuk, hiszen szénhidrát nélkül az izmok dehidratáltak lesznek, a raktárak nem töltődnek fel kellőképpen és a végeredmény pedig egy laposabb, elgyengült izomzat, ami nem jelent éppen előnyt ebben a sportágban.
Mindent egybevéve kijelenthetjük, hogy fogyáshoz abszolút jó választás lehet ez a diéta- annak, aki tudja tolerálni a nagymértékű zsírbevitelt- és érhet el vele sikereket a pluszkilók lefaragása terén.
Izomépítésre és az izomtömeg megtartásához pedig a nagyon alacsony szénhidrátbevitel miatt sajnos alkalmatlan. A testépítőknek és a fitneszguruknak tehát marad a jól bevált csirke-brokkoli páros, ha eljön a szálkásítás és diéta ideje.
Nagy Alexandra
TEAM BLADESPORT